Aktualności, wydarzenia, sprawy bieżące

Nowe rozwiązania technologiczne w komunikacji testowane w kolejnych miastach na Pomorzu

Począwszy od połowy listopada spółka InnoBaltica wprowadza testy nowych rozwiązań w transporcie publicznym w kilkunastu miastach na Pomorzu. Są to miasta nieobjęte dotąd pilotażem systemu, a bardzo istotne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w naszym województwie. Specjalne rączki z kodami QR i tagami NFC są już montowane w autobusach w Lęborku, w następnej kolejności pojawią się w Chojnicach i Malborku.

Wniosek o dofinansowanie z POIiŚ złożony

O ponad 90 mln zł ubiega się województwo pomorskie na stworzenie systemu ujednoliconych płatności za przejazdy transportem publicznym (nazywanego potocznie, choć niezbyt precyzyjnie, wspólnym biletem). System pozwoli mieszkańcom Pomorza i turystom na swobodne poruszanie się koleją i innymi środkami komunikacji miejskiej w całym regionie, bez konieczności znajomości cen poszczególnych taryf i bez potrzeby kupowania pojedynczych biletów.

Zakończenie dialogu technicznego

Informujemy, że w dniu 5 listopada 2018 roku zakończyliśmy dialog techniczny poprzedzający ogłoszenie postępowania na zaprojektowanie i wdrożenie nowego systemu pobierania opłat za przejazdy komunikacją publiczną w województwie pomorskim. Serdecznie dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i wkład merytoryczny.

Wystartował pilotaż, czyli po co nam nowe uchwyty w autobusach?

W Słupsku jako pierwszym mieście na Pomorzu pojawiły się w autobusach specjalne uchwyty dla pasażerów, będące jednocześnie urządzeniami testującymi. Jest to element pilotażu zmierzającego do utworzenia ujednoliconego systemu opłat za bilety w transporcie publicznym. W najbliższych dniach podobne uchwyty będą pojawiać się w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie i Starogardzie Gdańskim. Zachęcamy wszystkich pasażerów, aby sczytywali swoimi smartfonami kody QR i tagi NFC – w ten sposób pomagają nam pozyskiwać dane niezbędne do stworzenia przyjaznego systemu ujednoliconego biletu.

Wizyta studyjna w Estonii i Finlandii

Estonia to jedno z najlepiej rozwiniętych technologicznie państw na świecie. A jej stolica, Tallinn, od lat uchodzi za jedno z miast o najciekawszych rozwiązaniach komunikacyjnych. Nic więc dziwnego, że czwarta już wizyta studyjna w ramach projektu Interconnect miała miejsce właśnie w Estonii (oraz sąsiadującej z nią Finlandii).

Sejmik udzielił spółce InnoBaltica zgody na wdrożenie nowego systemu biletowego

W poniedziałek, 24 września 2018 r., podczas wyjazdowej sesji w Słupsku, Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę w sprawie powierzenia spółce InnoBaltica części zadań własnych województwa w zakresie transportu publicznego. To samo zrobiły kilka dni później Rady Miasa Gdańska i Gdyni.

Wizyta studyjna w Pomorskiem

23 uczestników, siedem lokalizacji, cztery typy środków transportu publicznego, ponad 100 km przejechanych tras – to tylko niektóre liczby związane z wizytą studyjną na Pomorzu w ramach projektu Interconnect. 7 września partnerzy projektu gościli w naszym województwie i testowali oraz analizowali systemy komunikacyjne w praktyce.

Seminarium i podpisanie umów pilotażowych

Podpisaniem umów umożliwiających przeprowadzenie pilotażu na tzw. wspólny bilet rozpoczęło się w czwartek seminarium pn. „Wzorce dla współczesnego transportu publicznego”. Po uroczystym podpisaniu umów, uczestnicy seminarium zapoznali się z raportem przygotowanym w ramach projektu Interconnect. Dotyczył on analizy systemów komunikacyjnych w różnych regionach krajów południowego Bałtyku.

Pilotaż tzw. wspólnego biletu w województwie pomorskim – terminy, założenia, zasięg terytorialny

Już we wrześniu 2018 roku rozpocznie się pilotaż systemu nazywanego potocznie wspólnym biletem. Pierwszym etapem widocznym dla pasażerów na Pomorzu będzie rozwieszenie specjalnych identyfikatorów (w formie uchwytów dla pasażerów) w autobusach, tramwajach, trolejbusach i pociągach w wybranych częściach województwa pomorskiego. 

Seminarium Wzorce dla współczesnego transportu publicznego

6 września w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbędzie się seminarium benchmarkowe pod nazwą „WZORCE DLA WSPÓŁCZESNEGO TRANSPORTU PUBLICZNEGO” („Benchmarks for the current public transport system”). Jest to wydarzenie organizowane w ramach międzynarodowego projektu Interconnect.

Konkurs dla młodzieży

Uwaga, uwaga - konkurs dla uczniów i studentów! Jeśli masz 16-26 lat Interreg South Baltic zaprasza Cię do wzięcia udziału w konkursie wideo. Czekają atrakcyjne nagrody.

W Lęborku o nowych rozwiązaniach biletowych

W ramach prowadzonych przez nas od połowy kwietnia konsultacji społeczno-technicznych odwiedziliśmy w czwartek, 28 czerwca, Lębork. Przedstawicielom urzędów (miejskiego i powiatowego) oraz przewoźnikom zaprezentowaliśmy najważniejsze założenia tworzonej w firmie InnoBaltica Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, zwanej potocznie wspólnym biletem.

O „wspólnym bilecie” w Kwidzynie

Okolice Kwidzyna to teren, gdzie transport publiczny jest bardzo rozproszony – dotyczy to zarówno samego miasta, jak i gmin mieszczących się na obszarze powiatu kwidzyńskiego. Jak szacują przedstawiciele samorządu, około 85 proc. podróży transportem publicznym realizowanych jest tutaj wewnątrz powiatu, a tylko ok. 15 proc. to dalsze wyjazdy - np. w kierunku metropolii trójmiejskiej. Kwidzyn był kolejnym miastem, które odwiedziliśmy (26 czerwca 2018) w ramach konsultacji społeczno-technicznych.

Konsultacje społeczno-techniczne w Malborku

Malbork był kolejnym miastem na mapie naszych konsultacji społeczno-technicznych, które prowadzimy od połowy kwietnia w największych ośrodkach województwa pomorskiego. 
- Być może dzisiaj jeszcze nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale nowoczesny system integrujący sprzedaż biletów jest koniecznością w naszych czasach - powiedział Marek Charzewski, burmistrz Malborka

Wielki sukces naszej spółki – środki z funduszu ELENA po raz pierwszy w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce udało się uzyskać unijne pieniądze z instrumentu finansowego ELENA (European Local ENergy Assistance). Beneficjentem pozyskanych środków jest nasza spółka – InnoBaltica. 2,3 mln euro zostanie wykorzystane na pomoc techniczną przy opracowaniu i wdrożeniu tzw. wspólnego biletu na Pomorzu.

Konsultacje społeczno-techniczne w Człuchowie

Człuchów – miasto powiatowe w województwie pomorskim położone najdalej od stolicy regionu, Gdańska – było kolejnym przystankiem na mapie naszych konsultacji społeczno-technicznych. O założeniach Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności rozmawialiśmy z przedstawicielami miasta, powiatu oraz z samymi przewoźnikami.

Wizyta studyjna na Lubelszczyźnie

Produkcja nowoczesnych trolejbusów i autobusów, rozwiązania stosowane w zarządzaniu transportem publicznym, sposoby pozyskiwania funduszy unijnych na projekty związane z komunikacją – to tylko niektóre zagadnienia, którymi zajmowali się uczestnicy wizyty studyjnej w Lublinie, Nałęczowie i Świdniku. Udział w wydarzeniu wzięło blisko 40 osób – przedstawicieli 30 samorządów i spółek samorządowych z województwa pomorskiego.

O „wspólnym bilecie” na konwencie samorządowym w Wejherowie

Konwent samorządowy, który co miesiąc odbywa się w Wejherowie, był okazją do zaprezentowania założeń wdrożenia na Pomorzu Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności.  Mówiono m.in. o ważnej roli, jaką odgrywa wejherowski Miejski Zakład Komunikacji we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie.

Wizyta studyjna w regionie Blekinge

Niespełna pół roku zostało do wprowadzenia nowego systemu płacenia za bilety komunikacyjne w regionie Blekinge w Szwecji. Między innymi z tego powodu partnerzy projektu Interconnect testowali istniejące aktualnie rozwiązania w szwedzkim transporcie publicznym. Da to możliwość porównania ich z planowanymi udogodnieniami, a równocześnie posłuży partnerom projektu do tworzenia własnych rozwiązań w komunikacji.

O wspólnym bielcie dla Pomorza na seminarium w Gdańsku

Blisko 100 specjalistów zajmujących się na co dzień tematyką transportu publicznego oraz systemami integrującymi komunikację zbiorową spotkało się 10 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Okazją do dyskusji i prezentacji było seminarium „Wspólny bilet w komunikacji publicznej”. Wydarzenie stało się zarazem oficjalną inauguracją systemu pod roboczą nazwą Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności. 

Konferencja w Gdańsku "Wspólny bilet w komunikacji publicznej"

Wspólny bilet w komunikacji publicznej będzie głównym tematem konferencji, która 10 maja zgromadzi w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku ponad 100 uczestników. Udział w wydarzeniu wezmą osoby zajmujące się zawodowo organizacją transportu publicznego, naukowcy, eksperci, a także specjaliści ds. systemów biletowych i rozliczeniowych oraz dziennikarze.

Spotkanie konsultacyjne w Starogardzie Gdańskim

Samorządowcy, pracownicy urzędów oraz przedstawiciele przewoźników z terenu powiatu starogardzkiego wzięli udział w spotkaniu konsultacyjno-technicznym w Starogardzie Gdańskim. Przedmiotem rozmów były zmiany planowane w sposobie płacenia za przejazdy w środkach transportu publicznego, za których przygotowanie odpowiada spółka InnoBaltica.

Trójmiejskie Ogólnopolskie Seminarium Transportowe TOST

Najważniejsze wyzwania zrównoważonego transportu, rozwiązania techniczne dedykowane osobom o ograniczonej możliwości poruszania się, sposoby kształtowania optymalnych dla miast systemów transportu zbiorowego – to tylko niektóre tematy, jakie będą poruszane podczas dwudniowego Trójmiejskiego Ogólnopolskiego Seminarium Transportowego (TOST)

Konsultacje społeczno-techniczne w Tczewie

Spotkaniem w Tczewie spółka InnoBaltica rozpoczęła cykl konsultacji społeczno-technicznych. We wtorkowych rozmowach uczestniczyły osoby zajmujące się na co dzień zawodowo tematyką transportu publicznego, przedstawiciele mieszkańców Tczewa oraz dziennikarze lokalnych i trójmiejskich mediów.

Dialog techniczny zakończony

Dobiegły końca rozmowy oraz analizy prowadzone w ramach dialogu technicznego w spółce InnoBaltica. 23 firmy z różnych części świata pokazywały swoje rozwiązania w zakresie integracji systemów sprzedaży biletów w transporcie publicznym.

Na Wielkanoc

Życzenia spokoju, radości, pięknych chwil w gronie rodziny i najbliższych
wszystkim współpracownikom, przyjaciołom i pasażerom transportu publicznego

składają
zarząd i pracownicy spółki InnoBaltica

O projektach transgranicznych podczas Transport Week

Podczas trzydniowej imprezy pod nazwą Transport Week odbyło się seminarium dla firm i instytucji, które uczestniczą w programie Interreg Południowy Bałtyk. Tematem rozmów była współpraca transgraniczna oraz sposoby na finansowanie i udoskonalanie rozwiązań transportowych.

Pierwsze spotkanie Zespołu Doradczo-Technicznego

Przy spółce InnoBaltica został powołany Zespół Doradczo-Techniczny, z którym konsultowane będą wszelkie istotne działania w trakcie projektowania i tworzenia informatycznej Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności.

Seminarium transportowe w Gdyni - podsumowanie

Uproszczenie systemów opłat za bilety, wprowadzenie pojazdów elektrycznych, niskie koszty i wygodne warunki podróżowania – to tylko niektóre z propozycji usprawnienia komunikacji publicznej na Pomorzu. Doszli do nich uczestnicy seminarium, jakie odbyło się w czwartek, 22 lutego 2018 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Zmarł wybitny Człowiek - Andrzej Duch

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Andrzeja Ducha, wieloletniego Dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Wyrazy współczucia Rodzinie i Przyjaciołom składają zarząd i pracownicy spółki InnoBaltica

Przygotowania do seminarium transportowego - wideo

Seminarium dotyczące transportu publicznego zaplanowane jest na 22 lutego 2018 r. w Gdyni. Wezmą w nim udział osoby i firmy zajmujące się zawodowo organizacją przewozów pasażerskich na terenie województwa pomorskiego. Seminarium połączone z warsztatami jest realizowane w ramach miedzynarodowego projektu Interconnect. Zobaczcie wideo z przygotowań do tego wydarzenia.

Seminarium transportowe w Gdyni

22 lutego 2018 roku w Gdyni spotkają się osoby zajmujące się zawodowo organizowaniem transportu zbiorowego na Pomorzu oraz w regionach sąsiadujacych z Pomorzem. Dyskutować będziemy o możliwych rozwiązaniach, które pozwoliłyby przekształcić system w sposób nowoczesny i przyjazny pasażerom.

InnoBaltica stała się oficjalnie partnerem projektu Interconnect

W programie Interconnect zaszła ważna dla naszej spółki zmiana. InnoBaltica została formalnie uznana za partnera projektu i tym samym oficjalnie przejęła wszystkie dedykowane zadania, które dotychczas przypisane były do Województwa Pomorskiego. 


Projekt Interconnect uznany za flagowy

Etykieta „sztandarowy” czy "flagowy" daje większą wiarygodność działaniom organizacji współpracujących przy projekcie i pomaga dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Dowiedz się, dlaczego projekt, którego jesteśmy partnerem, otrzymał to wyróżnienie.

Pierwsza wizyta studyjna w ramach projektu Interconnect

Podczas wizyty studyjnej w Nykøbing (Dania) i Rostocku (Niemcy) członkowie organizacji biorących udział w projekcie Interconnect poznawali i testowali regionalne systemy transportu publicznego.

Rozpoczynamy dialog techniczny

Aż 23 firmy zgłosiły swój udział w dialogu technicznym, jaki ogłosiła spółka InnoBaltica. Dotyczy on możliwych rozwiązań w projektowanym systemie poboru opłat za przewozy w zbiorowym transporcie pasażerskim.

O projekcie InnoBaltiki na Zarządzie Województwa Pomorskiego

Zarząd Województwa Pomorskiego podczas swojego posiedzenia 5 grudnia 2017 r. wysłuchał informacji dotyczących planu realizacji Programu Poboru Opłat.

Kongres Smart Metropolia

Kongres Smart Metropolia to miejsce, gdzie spotykają się wszystkie podmioty zainteresowane i zaangażowane we wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich miastach. Szósta edycja kongresu stała się także okazją do zaprezentowania założeń projektu, jaki spółka InnoBaltica planuje wdrożyć na terenie województwa pomorskiego.

Seminarium Interreg Południowy Bałtyk

Podczas seminarium na temat programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej mieliśmy okazję, by opowiedzieć o doświadczeniach współpracy z partnerami w ramach projektu InterConnect.
Kontakt | Polityka prywatności | BIP logo |
Innobaltica logo
(c)2017, Wszelkie Prawa Zastrzeżone