Komunikacja miejska ułatwienia dla pasażerów

Pasażer w XXI wieku - komfort, szybkość i przejrzystość rozliczeń 

Osoba podróżujaca w XXI wieku musi mieć narzędzia, aby dotrzeć do celu jak najszybciej, jak najwygodniej i jak najtaniej. Zobacz, co jeszcze interesuje współczesnych pasażerów.

O ulgach

System ulg stosowanych w Polsce w transporcie zbiorowym jest bardzo złożony. Tymczasem pasażer chce jasnej informacji – z jakich ulg może korzystać w danym mieście i w określonym środku komunikacji – bez konieczności czytania rozbudowanych regulaminów.

Niepełnosprawni w komunikacji

Osoby niepełnosprawne są szczególną grupą pasażerów, która wymaga wyjątkowej troski organizatorów transportu publicznego. Podstawowym pomysłem na poprawienie dostępności komunikacji dla tych podróżnych jest system ulg oraz wprowadzanie na trasy pojazdów niskopodłogowych. To ciagle za mało.

Karta miejska już nie tak nowoczesna

Karty miejskie, które jeszcze kilka lat temu były symbolem nowoczesnych rozwiązań w komunikacji miejskiej, powoli stają się technologicznie przestarzałe. Bywają także barierą podczas prób integracji komunikacji na terenie wykraczającym poza ramy jednego organizatora transportu.

Nowoczesne systemy komunikacji w Europie, czyli jak to robią inni

W kilku regionach w Europie funkcjonują zintegrowane systemy transportu zbiorowego, co bardzo ułatwia życie zarówno mieszkańcom tych obszarów, jak i turystom. Każdy podróżny dostaje jasną i prostą informację, gdzie i za ile kupić bilet. Wystarczy, że zdecyduje, skąd i dokąd chce dotrzeć. Przyjęło się, że liderem takich rozwiązań są Niemcy.

Ciekawostki o autobusach

Od czego wywodzi się nazwa autobus? Ile mierzy najdłuższy tego typu pojazd na świecie? I dlaczego Hiszpanie na dachach środków komunikacji miejskiej sadzą rośliny? Te i wiele innych ciekawostek znajdziecie w naszym materiale.

Ciekawostki o tramwajach

Kiedy została otwarta pierwsza linia tramwajowa? Do czego służyły tramwaje przed laty? Jaki miały napęd? I co oznaczało słowo tram, od którego wywodzi się dzisiajesza nazwa elektrycznego pojazdu szynowego? Dowiedz się więcej.

Ciekawostki o pociągach

Czy wiecie, z jaką prędkością potrafi pędzić najszybszy pociąg świata i jak się to ma do "naszego" Pendolino? Która trasa kolejowa jest najdłuższa, a która najpiękniejsza? W tym tekście znajdziecie wiele ciekawostek o pociągach pasażerskich.

Ciekawostki o trolejbusach

Są cichsze niż tramwaje i znacznie bardziej ekologiczne niż spalinowe autobusy. W Europie aż w 150 miastach kursują trolejbusy. W Polsce – tylko w trzech. Wiecie, jakie to miasta? Sprawdźcie też, skąd pochodzi nazwa tych pojazdów i kiedy zbudowano pierwszy trolejbus na świecie. 

Paliwa alternatywne w komunikacji 

3,5 tys. nowych autobusów na paliwa alternatywne ma wyjechać na ulice polskich miast w perspektywie najbliższych 10 lat. Obecnie w kraju eksploatowanych jest ok. 90 autobusów elektrycznych oraz ok. 350 autobusów na gaz CNG, a kolejne ok. 180 pojazdów z napędem alternatywnym zostało zamówionych

Powietrzny tramwaj – tanie rozwiązanie komunikacyjne

Nazywają go powietrznym tramwajem, podniebnym pociągiem, wiszącą kolejką. Tylko w kilku miastach na świecie kursuje jako element komunikacji miejskiej. Mowa o podwieszanej kolei. Najdłuższa linia powietrznego tramwaju kursuje w mieście Wuppertal w niemieckiej Nadrenii Północnej Westfalii. Ma 13,3 km i 20 stacji, do których pasażerowie muszą wejść po schodach. Codziennie przewozi ponad 80 tys. osób.

Sytuacja pasażerów na Pomorzu

Mieszkańcy dużych miast nie zdają sobie sprawy, jak trudno poruszać się środkami transportu publicznego, jeśli na co dzień żyje się w małej miejscowości położonej na skraju regionu. I nie chodzi tylko o czas podróży, gdy chce się dotrzeć do większego miasta, ale też o dostępność tras komunikacyjnych oraz częstotliwość kursowania poszczególnych pojazdów, a przede wszystkim przejrzystą informację pasażerską.
Logo firmowe, odnośnik do strony głównej
Kontakt | Polityka prywatności | Logo BIP, przejście na podstronę BIP |
Logo Innobaltica
(c) 2017, Wszelkie Prawa Zastrzeżone