Współpraca z InnoBaltica

Zawsze dojadę - czas i odległość nie mają znaczenia

Ten kilkuminutowy film pokazuje, jak proste może być podróżowanie pomiedzy różnymi regionami i różnymi krajami, jeśli wykorzystamy narzędzia integrujące transport publiczny. Zobaczcie sami!

Interconnect, czyli otwieramy region dla naszych sąsiadów, także tych zza morza

Województwo pomorskie ma szczególne położenie na mapie Polski. Jest jednym z okien na Morze Bałtyckie. To z tego terenu mieszkańcy i turyści wyruszają w świat – o ile wybierają drogę morską. Pewne jest jednak, że ten korytarz, który pozwala na transport wodny, a co za tym idzie na inicjowanie współpracy pomiędzy poszczególnymi regionami leżącymi nad Bałtykiem, nie jest jeszcze dostatecznie wykorzystywany. Poprawie tego stanu rzeczy służy m.in. projekt Interconnect, który realizujemy z partnerami ze Szwecji, Niemiec, Danii, Litwy i Estonii.

Raport dot. jakości transportu publicznego w krajach południowego Bałtyku

Raport stanowi obszerne opracowanie na temat systemów transportowych działających w regionach leżących w obszarze południowego Bałtyku i jest efektem obserwacji, anzliz oraz wizyt studyjnych zespołu pracującego przy projekcie Interconnect. Raport dostępny jest w języku angielskim - do pobrania poniżej.

Konferencja transportowa w Elblągu

5 września 2019 roku w Elblągu spotkali się eksperci zajmujący się organizacją i analizami związanymi z komunikacją zbiorową w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim. Zobacz film z tego wydarzenia.

Wzorce w systemach transportu publicznego 

Raport stanowi opracowanie zawierajęce podsumowanie wzorców stowowanych w transporcie publicznym w regionach objętych działaniem projektu Interconnect - m.in. w Blekinge (Szwecja), Rostocku (Niemcy), Guldborgsund (Dania), Viimsi (Estonia), Kłajpedzie (Litwa), na Pomorzu (Polska). Przygotowany został w języku angielskim.

Wystartował pilotaż

W Słupsku jako pierwszym mieście na Pomorzu pojawiły się w autobusach specjalne uchwyty dla pasażerów, będące jednocześnie urządzeniami testującymi. Jest to element pilotażu zmierzającego do utworzenia ujednoliconego systemu opłat za bilety w transporcie publicznym. Zachęcamy wszystkich pasażerów, aby sczytywali swoimi smartfonami kody QR i tagi NFC – w ten sposób pomagają nam pozyskiwać dane niezbędne do stworzenia przyjaznego systemu ujednoliconego biletu.

Wizyta studyjna w Kłajpedzie

Ostatnia w ramach projektu Interconnect wizyta studyjna miała miejsce w Kłajpedzie na Litwie. 21 maja 2019 r. partnerzy projektu z Niemiec, Polski, Szwecji, Estonii i Litwy spotkali się w siedzibie Klaipedos keleivinis transportas, żeby poznać i przeanalizować rozwiązania zastosowane w transporcie publicznym w tym rejonie Litwy. 


Seminarium i podpisanie umów pilotażowych

Podpisaniem umów umożliwiających przeprowadzenie pilotażu na tzw. wspólny bilet rozpoczęło się w czwartek seminarium pn. „Wzorce dla współczesnego transportu publicznego”. Po uroczystym podpisaniu umów, uczestnicy seminarium zapoznali się z raportem przygotowanym w ramach projektu Interconnect. Dotyczył on analizy systemów komunikacyjnych w różnych regionach krajów południowego Bałtyku. 

Wizyta studyjna w Estonii i Finlandii

Estonia to jedno z najlepiej rozwiniętych technologicznie państw na świecie. A jej stolica, Tallinn, od lat uchodzi za jedno z miast o najciekawszych rozwiązaniach komunikacyjnych. Nic więc dziwnego, że czwarta już wizyta studyjna w ramach projektu Interconnect miała miejsce właśnie w Estonii (oraz sąsiadującej z nią Finlandii). Nie każdy wie, że w Tallinnie od pięciu już lat funkcjonuje bezpłatny transport publiczny. Bezpłatny dla mieszkańców miasta – bowiem turyści i inne osoby przybywające w te strony bilety kupować i kasować muszą. Dodatkowo od lipca tego roku bezpłatne przejazdy wprowadzono w całej Estonii. Ale tylko dla mieszkańców poszczególnych regionów.

Wizyta studyjna w Pomorskiem

23 uczestników, siedem lokalizacji, cztery typy środków transportu publicznego, ponad 100 km przejechanych tras – to tylko niektóre liczby związane z wizytą studyjną na Pomorzu w ramach projektu Interconnect. 7 września partnerzy projektu gościli w naszym województwie i testowali oraz analizowali systemy komunikacyjne w praktyce.

Seminarium Wzorce dla współczesnego transportu publicznego

Zapraszamy osoby zajmujące się zawodowo lub interesujące się tematyką transportu publicznego na seminarium benchmarkowe pod nazwą „WZORCE DLA WSPÓŁCZESNEGO TRANSPORTU PUBLICZNEGO” („Benchmarks for the current public transport system”), które odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku 6 września w godz. 9.30 – 15.15.

Seminarium na temat rozwoju transportu publicznego na Pomorzu

Uproszczenie systemów opłat za bilety, wprowadzenie pojazdów elektrycznych, niskie koszty i wygodne warunki podróżowania – to tylko niektóre z propozycji usprawnienia komunikacji publicznej na Pomorzu. Zgłosili je uczestnicy seminarium, jakie odbyło się 22 lutego 2018 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Rozpoczynamy dialog techniczny 

Aż 23 firmy zgłosiły swój udział w dialogu technicznym, jaki ogłosiła spółka InnoBaltica. Dotyczy on możliwych rozwiązań w projektowanym systemie poboru opłat za przewozy w zbiorowym transporcie pasażerskim. Czym tak naprawdę jest dialog techniczny? To działanie, które ma dostarczyć zamawiającemu usługę lub rozwiązanie szczegółowej, eksperckiej wiedzy od firm specjalizujacych się w określonych działaniach. Poprzez konsultacje z potencjalnie zainteresowanymi wykonawcami zamawiajacy ma możliwość opracowania dokumentacji przetargowej, która będzie w jak największym zakresie odpowiadała jego potrzebom.   
Logo firmowe, odnośnik do strony głównej
Kontakt | Polityka prywatności | Logo BIP, przejście na podstronę BIP |
Logo Innobaltica
(c) 2017, Wszelkie Prawa Zastrzeżone