Projekt Interconnect uznany za flagowy

 

Interconnect, uznany został w grudniu 2017 roku za flagowy projekt Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. Etykieta „sztandarowy” czy „flagowy” daje większą wiarygodność działaniom organizacji współpracujących przy projekcie i pomaga dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.

Zgodnie z EUSBSR (EU Strategy for the Baltic Sea Region) etykietę można nadać projektowi czy procesowi, który spełnia określone kryteria: 

• ma duży wpływ makroregionalny; 
• przyczynia się do osiągania wspólnych celów, wskaźników i rozwiązań rekomendowanych w EUSBSR; 
• wiąże się z realizacją jednego lub więcej działań politycznych lub horyzontalnych. 

Podstawowym celem projektu Interconnect jest ograniczenie ruchu samochodowego na obszarze południowego Bałtyku za pomocą dostosowanych do potrzeb pasażerów, zintegrowanych usług transportu publicznego na trasach regionalnych i transgranicznych. Współpraca z koordynatorami komunikacji, krajowymi ministerstwami transportu w krajach leżących w rejonie południowego Bałtyku i innymi organizacjami realizującymi podobne cele, daje wyjątkową okazję do wypracowania sposobów, w jakie można wykorzystać ustalenia Interconnect. A wszystko po to, żeby transgraniczne, publiczne usługi transportowe rzeczywiście przyczyniały się do intensywniejszych procesów zbliżenia między regionami i pobudzały zrównoważony rozwój. 

Spółka Innobaltica w imieniu Województwa Pomorskiego bierze udział w działaniach w ramach projektu Interconnect. We współpracy z partnerami zagranicznymi wypracowywane są rozwiązania, które umożliwią pasażerom realizowanie podróży międzynarodowych wykorzystujących komunikację regionalną, miejską i transport morski w oparciu o jeden zintegrowany bilet. Jednym z najważniejszych elementów tej współpracy będą pilotażowe połączenia na trasie Pomorskie – region Blekinge w Szwecji. 

Aktualnie uczestnicy odbywają cykl wizyt studyjnych, których celem jest obserwowanie i testowanie różnych rozwiązań komunikacyjnych stosowanych w krajach południowego Bałtyku. Ostatnia taka wizyta odbyła się  w dniach 10-12 grudnia 2017 r. w niemieckim Rostocku i duńskim Nykøbing Falster.

Skip to content