Wizyta studyjna na Pomorzu

Wizyta studyjna w Pomorskiem

23 uczestników, siedem lokalizacji, cztery typy środków transportu publicznego, ponad 100 km przejechanych tras – to tylko niektóre liczby związane z wizytą studyjną na Pomorzu w ramach projektu Interconnect. 7 września partnerzy projektu gościli w naszym województwie i testowali oraz analizowali systemy komunikacyjne w praktyce. 

Wizyta studyjna rozpoczęła się na stacji kolejowej Gdańsk Główny. Stamtąd uczestnicy pojechali do Gdańska Wrzeszcza, gdzie w siedzibie Zarządu Dróg i Zieleni, a także w miejscu, gdzie znajduje się „serce” inteligentnego systemu sterowania ruchem TRISTAR zapoznali się z zasadami jego działania oraz wysłuchali prelekcji na temat rozwoju kolejowego transportu publicznego w Pomorskiem. 

Z Gdańska Wrzeszcza uczestnicy wizyty studyjnej udali się Pomorską Koleją Metropolitalną do Kartuz, po drodze zapoznając się z historią tej najmłodszej trasy kolejowej w Polsce. 


W Kartuzach, gdzie na stacji gości powitał burmistrz miasta wraz ze swoją zastępczynią, partnerzy projektu dowiedzieli się, jak powstawał nowy węzeł integracyjny w tym mieście oraz jak połączono w nim funkcje związane z transportem publicznym oraz funkcje kulturalne i społeczne, a docelowo także gastronomiczne. Była też chwila na zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Kartuz oraz kilka słów na temat języka i kultury Kaszub


Po powrocie do Trójmiasta uczestnicy wizyty studyjnej udali się do Gdyni Grabówka, gdzie w Gdyńskiej Komunikacji Trolejbusowej mogli zgłębić wiedzę na temat systemu działania elektrycznych pojazdów oraz zwiedzić w najskrytszych nawet zakamarkach zajezdnię trolejbusową. 


Ostatnim punktem wizyty było spotkanie podsumowujące, na które – do centrum Gdyni – zawiózł uczestników zabytkowy trolejbus, pieszczotliwie nazywany przez pracowników GKT Ziutkiem. 


Uczestnicy wizyty otrzymali do wypełnienia ankiety, których podsumowanie posłuży do stworzenia raportu na temat doświadczeń wynikających z wzajemnych obserwacji systemów komunikacyjnych w partnerskich regionach. 

Przed partnerami projektu Interconnect pozostały jeszcze dwie wizyty studyjne – zaplanowana na październik na terenie Tallinna i Helsinek oraz kolejna – w Kłajpedzie.

Skip to content