KOLEJNE MONTAŻE URZĄDZEŃ NA STACJACH I PERONACH

InnoBaltica realizuje kolejne montaże falomatów i czytników kart na stacjach kolejowychw województwie pomorskim. To kluczowy element funkcjonowania systemu FALA w regionie,którego oficjalny start zaplanowano na 15 grudnia br.

Na stacjach i przystankach kolejowych są instalowane dwa typy urządzeń, czyli analogicznie jak w przypadku komunikacji miejskiej. Część z nich będzie działać w formie czytnika kart do zameldowania rozpoczęcia i zakończenia podróży, a część będzie posiadać funkcje rozszerzone. To falomaty, poprzez które będzie można zakupić e-bilety na konkretne trasy, z wybranymi ulgami, w większej liczbie (np. dla osób towarzyszących).

Docelowo FALA bardzo ułatwi życie pasażerom kolei regionalnych. Kolejki do kas czy automatów to odwieczny problem – mówi Radomir Matczak, prezes zarządu InnoBaltiki. I dodaje: – Nasze urządzenia zamontowane są już na peronach PKM oraz SKM. Falomaty i czytniki są również na całej linii kolejowej 201, natomiast na linii 229 wykonaliśmy 87% realizacji. W ciągu kilku najbliższych tygodni planujemy wyraźny postęp prac na następnych czterech liniach będących w gestii PKP oraz Polskich Linii Kolejowych. Równolegle nadal prowadzimy czasochłonne uzgodnienia dla kilku lokalizacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wypracowaliśmy znaczny postęp w uzgodnieniach technicznych z Grupą PKP, które są już zrealizowane w 80%.

Pasażerowie będą mieli zagwarantowaną dostępność biletomatów (falomatów) na zdecydowanej większości przystanków i stacji kolejowych, także w małych miejscowościach. Dzięki temu planując podróż będą mogli dokonać zakupu biletu w ramach tzw. Taryfy Pomorskiej (obecnie to przewozy realizowane przez Polregio i SKM), niezależnie od dostępności kas dworcowych czy konduktora. System FALA obejmie pociągi aglomeracyjne i regionalne we wspomnianej taryfie. Urządzenia będą dostępne także w autobusach i tramwajach w następujących miastach: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Wejherowo, Chojnice, Lębork, Puck, oraz Władysławowo. Tam będą dostępne e-bilety w ramach danej komunikacji miejskiej.

Skip to content