Zgodnie z zapowiedzią, spółka InnoBaltica rozpoczęła cykl spotkań i dyżurów informacyjno-edukacyjnych na temat systemu FALA w różnych miejscowościach województwa. Akcja dedykowana jest rodzinom i stanowi letnią kontynuację Programu „Szkoła Nowoczesnego Pasażera”. Pomorzanie mają okazję poznać korzyści wynikające z użytkowania systemu oraz samodzielnie wypróbować aplikację czy falomaty. Plenerowe stoiska wraz z InnoBusami pojawiają się w popularnych miejscach w regionie.
InnoBaltica zainaugurowała „WAKACYJNY TOUR FALI” w Lęborku, w którym trwały testy tego systemu. Następnie ekipa edukatorów odwiedziła już Chmielno, Prabuty, Miastko i Sierakowice. Lokalizacje tzw. „stref FALI” znajdują się między innymi w pobliżu gminnych ośrodków kultury oraz urzędów miast.
– Po uruchomieniu serii warsztatów w ramach Szkoły Nowoczesnego Pasażera stricte dla uczniów i przedszkolaków nadszedł czas na przybliżenie wiedzy o systemie całym rodzinom. Wszystko to przy okazji miejskich imprez czy aktywności jednostek kultury. Naszym celem jest pokazanie im możliwości i zalet wynikających z planowania podróży z FALĄ, a także odpowiadanie na wszelkie pytania. Najbliższe spotkania odbędą się w Gniewie, Ustce, Studzienicach, Brusach i Kołczygłowach. Umawiamy sukcesywnie kolejne gminy – zapewnia Radomir Matczak, prezes zarządu InnoBaltiki. – Zapraszamy mieszkańców do naszych mobilnych Punktów Obsługi Pasażera zwanych InnoBusami. Na miejscu udostępniamy szczegółowe informacje. Pokazujemy sposoby dopasowania możliwości FALI do preferencji pasażera oraz wyjaśniamy jak optymalizować czas i koszty podróży w Pomorskiem – dodaje.
Współczesny pasażer planując podróż uważnie zarządza czasem i zasobami, a jego doświadczenia i emocje towarzyszące podróży weryfikują oczekiwania. Połączenie ich z nowoczesną technologią – w tym przypadku z systemem FALA, ułatwi podróżowanie transportem publicznym i podniesie jego atrakcyjność w Pomorskiem. Mieszkańcy odwiedzający zaaranżowane „strefy FALI” najchętniej sprawdzają jak działa aplikacja, pytają jak założyć konto użytkownika, chcą się przekonać czy korzystanie czytników i falomatów jest dla nich intuicyjne oraz wygodne.
– Z kolei w rozmowach najczęściej padają praktyczne kwestie dotyczące sposobów zakupu biletów jednorazowych i okresowych. Mieszkańców też interesuje czym jest szykowana zupełna nowość czyli „podróż dynamiczna”, w ramach której system nalicza najkorzystniejszy cenowo bilet lub bilety dopiero po odbytej podróży. Nie brakuje też wątpliwości czy FALA będzie uwzględniała dotychczasowe ulgi i uprawnienia pasażerów. To dla nas bardzo ważny sygnał. Oczywiście, wyjaśniamy, że wszystkie ulgi pozostaną aktualne i prezentujemy na urządzeniach dowody jak z nich skorzystać – mówi Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy InnoBaltiki. Liczne są też pytania o termin startu systemu. Spółka opracowuje docelowy harmonogram, który ogłosi pod koniec lipca br.
FALA to pierwsza w Polsce regionalna platforma do sprzedaży biletów na transport publiczny. Jest jedynym systemem w Polsce umożliwiającym ujednolicenie poboru opłat za transport publiczny na obszarze całego województwa. Integruje gminy oraz różne środki komunikacji miejskiej z transportem kolejowym. Dzięki temu pasażerowie będą mogli podróżować po całym regionie pomorskim bez konieczności kupowania kilku oddzielnych biletów. System FALA sam będzie naliczał ceny, tak, aby podróż była jak najtańsza. Planer podróży podpowie najwygodniejsze i najszybsze połączenia. Warto przypomnieć, że pasażer decydując się na podróż w ramach FALI nie musi znać cen biletów ponad stu taryf ani szukać możliwości ich fizycznego zakupu. Wystarczy, że zaznaczy swoją obecność w pojeździe poprzez proste kliknięcie w aplikacji lub przyłoży kartę do czytnika. Podsumowując, podróż w ramach systemu FALA pozwoli zarówno na zaplanowanie trasy, zakup biletu, jak i zapisanie uprawnień do ulg ustawowych i handlowych, działających w konkretnym mieście czy środku transportu. Więcej informacji, w tym zgłoszenia zainteresowanych gmin do programu: www.innobaltica.pl