WŁADYSŁAWOWO DOŁĄCZA DO „FALI”. POSZERZA SIĘ GRONO UDZIAŁOWCÓW INNOBALTIKI

System FALA zyskuje kolejnego samorządowego partnera. Dziesiątą gminą, która przystąpiła do projektu, zostało Władysławowo. Zgromadzenie Wspólników spółki InnoBaltica, która odpowiada za wdrożenie FALI w województwie pomorskim, nie tylko sformalizowało przyjęcie nowego udziałowca, ale też – zgodnie z planem – podwyższyło kapitał zakładowy firmy, co umożliwi skuteczne uruchomienie systemu.

Aktualną samorządową listę udziałowców InnoBaltiki tworzą: Województwo Pomorskie, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Tczew, Puck, Lębork, Chojnice i Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo oraz od kilku dni Władysławowo. W gronie wspólników są też uczelnie: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański.

– Władysławowo było naturalnym kandydatem do FALI. Skorzystają na tym wszyscy pasażerowie, zarówno mieszkańcy dojeżdżający do szkoły czy pracy – w tym do Wejherowa i Pucka, gdzie Fala będzie obecna – jak też liczni turyści. Wszyscy będą mogli w prosty i uniwersalny sposób korzystać z pociągów i komunikacji autobusowej. Bardzo dziękuję władzom gminy za zaufanie okazane – wyjaśnia Radomir Matczak, prezes zarządu InnoBaltiki.

Spółka podkreśla, że FALA to pierwszy tego rodzaju projekt regionalny w Polsce. To także szansa dla mniejszych samorządów na wprowadzenie nowoczesnego standardu korzystania z transportu publicznego.

– Najważniejszym argumentem, który przeważył o tym, że Gmina Władysławowo przystąpiła do projektu był fakt, że jest to innowacyjne i profesjonalne narzędzie wykorzystywane już na świecie, a nam zależy na jakości szeroko pojętej oferty naszej gminy. Jest to duże ułatwienie dla mieszkańców. Dlatego też nasze zaangażowanie w system FALA postrzegam w kategoriach ważnego interesu gminy, bo będzie to prawdziwy atut nawet w kontekście turystycznym – przekonuje Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.  

FALA to rozwiązanie, które od początku projektowane było jako zdolne do poszerzania swych funkcjonalności i zasięgu terytorialnego. System będzie gotowy do wdrożenia zasad taryfy biletowej każdej gminy. Możliwa jest też integracja systemu z kartą miejską czy parkingami. Trwają prace nad włączeniem do FALI usług MEVO. Zarząd InnoBaltiki w reakcji na wzrost zainteresowania projektem szykuje na wrzesień serię spotkań z samorządowcami. 

Warto przypomnieć, że głównym zadaniem, na którym w czerwcu skupiła się InnoBaltica, było przygotowanie i przeprowadzenie w Lęborku tzw. testów kompletnego systemu FALA w warunkach rzeczywistych. Testy dobiegły już końca. Eksperci pozytywnie ocenili ich przebieg, a wnioski i decyzje z nich wypływające zostaną zaprezentowane udziałowcom oraz opinii publicznej w lipcu.

Skip to content