Gdyńskie autobusy dołączają do FALI. System we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Trójmieście
22 lutego do Systemu FALA zostanie włączonych 270 autobusów ZKM Gdynia. Tym samym, projekt obejmie już wszystkie kursujące w Trójmieście autobusy, trolejbusy i tramwaje komunikacji miejskiej. Kolejnym etapem testowego upubliczniania systemu będzie dołączenie do niego pociągów SKM i Polregio (w tym linie PKM), zaplanowane na wiosnę tego roku.
System FALA został testowo wdrożony już w siedmiu miastach w Pomorskiem uczestniczących w projekcie. To Gdańsk, Gdynia, Chojnice, Puck, Władysławowo, Słupsk i Lębork, a także pośrednio objął liczne gminy ościenne, które są obsługiwane przez danego organizatora transportu. Po dołączeniu do systemu gdyńskich autobusów urządzenia systemu obsłużą pasażerów już we wszystkich pojazdach w sieci ZKM w Gdyni i ZTM w Gdańsku.
– Mamy już w Trójmieście ok. 800 pojazdów w systemie. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są nasze czytniki kart oraz falomaty, które w prosty sposób umożliwiają nabycie elektronicznych biletów jednorazowych czy czasowych – komentuje Radomir Matczak, prezes spółki InnoBaltica, odpowiedzialnej za wdrożenie projektu. – Oczywiście, na etapie testowym zdarzają się problemy czy niesprawność urządzeń, które ekipy wykonawcy, Asseco Data Systems oraz nasi specjaliści konsekwentnie usuwają. Będziemy wdzięczni za zgłaszanie usterek. Niemniej, generalnie od teraz w każdym pojeździe komunikacji miejskiej w Trójmieście pasażer powinien mieć możliwość zakupu elektronicznego biletu z wykorzystaniem swojej karty płatniczej lub Karty FALA – dodaje.
WIOSNĄ TESTY PUBLICZNE NA KOLEI
Kolejnym kamieniem milowym w projekcie będzie kilkuetapowy proces testowego upublicznienia Systemu FALA w ramach połączeń kolejowych Polregio i PKP SKM Trójmiasto na terenie całego województwa (ponad 200 stacji i przystanków). Aktualnie trwają testy wewnętrzne i konsultacje eksperckie z przewoźnikami.
System FALA to narzędzie znacząco ułatwiające korzystanie z komunikacji publicznej. Tym co, wyróżnia FALĘ od rozwiązań komercyjnych, jest obszar działania – system obejmie całe województwo pomorskie, z możliwością włączania kolejnych gmin, oraz fakt, że łączy w sobie wiele elementów i funkcjonalności rozproszonych dziś w różnych miejscach. System w docelowej wersji działać będzie według zasady „wsiadaj i jedź” – nie wymaga od pasażera znajomości cen biletów i zawiłości ponad 100 taryf obowiązujących w województwie. Wystarczy zaznaczyć swoją obecność w pojeździe poprzez proste kliknięcie w aplikacji „System FALA” lub przyłożenie karty do czytnika.
Każda osoba zarejestrowana w Systemie FALA będzie mogła zarządzać swoim kontem np. przypisywać własne uprawnienia do ulg, czy podpiąć do swojego konta kartę płatniczą. Umożliwi to automatyczne naliczenie ulgi i płacenie za przejazdy. Jeśli ktoś nie chce przypinać karty może zasilić swoją e-portmonetkę – także dostępną przez aplikację i portal pasażera.
Co ważne – konto FALA warto mieć, ale nie jest to obligatoryjne, by korzystać z udogodnień systemu.
Zobacz film: Jak korzystać z falomatów i czytników w komunikacji miejskiej?
Zobacz film: Jak przypisać ulgi do swojego konta w Systemie FALA?