INNOBALTICA TESTUJE SYSTEM FALA W LĘBORKU

Zgodnie z zapowiedzią InnoBaltica, odpowiedzialna za wdrożenie systemu FALA w Pomorskiem, rozpoczęła testy w Lęborku. Testerami są eksperci i pracownicy samorządowej spółki oraz specjaliści ze strony głównego wykonawcy – Asseco Data Systems. Efekty i wnioski będą znane w lipcu.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach etapu odbioru oprogramowania. Testom podlegają m.in. wszystkie elementy zarządzania systemem i dyspozytornia, w tym lokalizacja pojazdów za pomocą GPS oraz rozliczenia finansowe ze sprzedaży.

– Weryfikujemy, jak zachowuje się kompletny system w codziennych sytuacjach w transporcie publicznym. Zarówno z perspektywy pasażera, jak i przewoźnika, kierowcy czy nawet kontrolera biletów – informuje Radomir Matczak, członek zarządu w InnoBaltica Sp. z o.o. – Ten sprawdzian pokaże, czy można podejść do działań na większą skalę. Serdecznie dziękuję władzom Lęborka i Zakładowi Komunikacji Miejskiej za umożliwienie przeprowadzenia testów – dodaje R. Matczak.

Warto zaznaczyć, iż obsługa takiego systemu jest również wyzwaniem dla lęborskiego przewoźnika, ponieważ wiele elementów będzie wpływać na jego pracę. Dzięki temu pozna on jednak, jak obsługiwać system, a także jak dostosować się organizacyjnie i technicznie do jego potrzeb.

– System daje cyfrowe rozwiązania, które stają się powoli standardem w nowoczesnych, integrujących się metropoliach i regionach Europy. Co ważne, FALA stwarza takie same korzystne możliwości zarówno dla mieszkańca półmilionowej stolicy województwa jak i dla mojego miasta. Podnosimy poprzeczkę, więc cieszę się, że bierzemy udział w tym projekcie i możemy wesprzeć etap testowania jego rozwiązań w praktyce – mówi Burmistrz Lęborka, Witold Namyślak.

Czego konkretnie dotyczy test?

System FALA wymaga dopracowania i dodatkowego przetestowania w praktyce w celu zidentyfikowania oraz wyeliminowania możliwych błędów czy niesprawności. Dzięki zaangażowaniu władz Lęborka, udziałowca InnoBaltiki, testy mogą odbywać się w warunkach rzeczywistych. Sprzyja to weryfikacji funkcjonalności systemu FALA, a dotyczy to przede wszystkim:

• uruchomienia sprzedaży z wykorzystaniem urządzeń FALI zamontowanych w pojazdach,

• uruchomienia sprzedaży biletów z wykorzystaniem aplikacji FALA,

• uruchomienia kontroli w pojazdach,

• uruchomienia Punktu Obsługi Klienta,

• weryfikacji transakcji sprzedaży biletów dystrybuowanych z wykorzystaniem systemu FALA,

• uzgodnienia zasad rozliczania podroży pomiędzy spółką InnoBaltica a danym organizatorem.

Testy nie powodują żadnych utrudnień dla pasażerów

Komunikacja miejska w Lęborku funkcjonuje standardowo, bez żadnych perturbacji dla podróżujących autobusami. Warto przypomnieć, iż uruchomienie systemu w formie testu „zamkniętego” oznacza, że nie jest on dostępny dla mieszkańców Lęborka, dlatego InnoBaltica prosi, by nie korzystać z urządzeń FALI uruchomionych w autobusach.

Lębork nie ponosi żadnych kosztów testów. Pokrywa je przede wszystkim Asseco Data Systems. Podstawowym wymogiem, który postawiła wykonawcy InnoBaltica, jest sprawność wszystkich funkcji systemu na poziomie 99%. Podsumowanie testów lęborskich oraz odbioru oprogramowania FALI planowane jest w lipcu.

Kontakt dla mediów:

Cyprian Maciejewski
rzecznik prasowy
E: cm@innobaltica.pl
T: +48 720 810 335

Skip to content