System FALA: rozpoczął się rozruch w Pucku i Władysławowie

Puck i Władysławowo to kolejne miasta, w których mieszkańcy mogą podróżować w systemie FALA w ramach tzw. publicznego rozruchu. Bilety lokalne jednorazowe oraz miesięczne są już dostępne w urządzeniach (falomatach oraz czytnikach) i można je nabyć w pojazdach PKS Gdynia, obsługujących gminne linie. Ponadto bilety miesięczne można zakupić też poprzez portal pasażera.

– W Pucku i Władysławowie dostępne są w tej chwili dwie metody zakupu elektronicznego biletu jednorazowego: poprzez kartę FALA oraz kartę płatniczą. W grudniu dojedzie trzeci kanał sprzedaży e-biletów, czyli za pomocą aplikacji FALA, która zostanie upowszechniona w całym województwie pomorskim, a także będzie dostępna dla turystów. Bilety miesięczne można również nabyć poprzez falomat w autobusie, jednak bardziej komfortowo i w dowolnej chwili możemy to uczynić online, poprzez portal pasażera – informuje Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy InnoBaltiki.

FALA jako nowe rozwiązanie do wyboru

Warto podkreślić, że system FALA jest dodatkowym, rozwiązaniem, poszerzającym możliwości zakupu biletów w Pucku i Władysławowie. Dotychczasowe kanały dystrybucji biletów drukowanych, które kasuje się w tradycyjnych kasownikach, czy biletów miesięcznych, pozostają bez zmian. Wszystko obowiązuje i działa równolegle, a każdy pasażer indywidualnie może zdecydować, z której opcji chce skorzystać.
InnoBaltica zorganizowała kilka dyżurów informacyjnych dla mieszkańców Pucka i Władysławowa przed uruchomieniem systemu FALA. Ich celem była edukacja w InnoBusach, czyli Mobilnych Punktach Obsługi Klientów, w których osoby zainteresowane mogły bliżej poznać system oraz praktyczne możliwości wynikające z obsługi urządzeń FALA.

Do czego dokładnie służą falomaty i czytniki?

Są to żółto-czarne urządzenia służące do realizacji podróży i zakupu biletów. Zamontowane zostały w każdym pojeździe miejskim, a w przyszłości będą dostępne na peronach i stacjach kolejowych. Każde urządzenie FALA oznaczone jest logotypem województwa pomorskiego oraz znakiem graficznym FALA.
FALOMAT umożliwia przede wszystkim: 1) rejestrację wejścia i opcjonalnie wyjścia poprzez zbliżenie karty FALA lub płatniczej, 2) zakup biletu na ekranie dotykowym, 3) sprawdzenie ilości środków na koncie FALA.
CZYTNIK umożliwia wyłącznie rejestrację wejścia i opcjonalnie wyjścia poprzez przykładanie karty FALA lub płatniczej przy rozpoczęciu / zakończeniu podróży. Falomaty znajdują się w połowie długości autobusu, a czytniki ulokowane są przy drzwiach wejściowych.

Precyzując, w systemie FALA w Pucku i Władysławowie można podróżować na dwa sposoby:

OSOBA POSIADAJĄCA KONTO FALA (założone na www.systemfala.pl) rozpoczyna podróż z kartą FALA lub kartą płatniczą przypisaną do systemu FALA jako identyfikator, przykładając ją do czytnika / falomatu na wejściu, dokonując tym samym rejestracji wejścia, rozpoczęcia podróży (tzw. check-in) Jest to czynność równoznaczna z nabyciem biletu.
OSOBA NIEPOSIADAJĄCA KONTA FALA podróżuje, przykładając kartę płatniczą do czytnika / falomatu na wejściu do pojazdu, a jeśli chce by zostały naliczone przysługujące jej ulgi, korzysta z falomatu i najpierw wybiera odpowiednie bilety ulgowe a następnie przykłada kartę by dokonać płatności.
Bezpieczeństwo w portalu pasażera
Po pierwszym zalogowaniu w portalu konto użytkownika wymaga zindywidualizowanych ustawień, więc zapewnia dostęp tylko do wybranych funkcji. Aby korzystać w pełni z dostępnych możliwości systemu FALA warto dokonać personalizacji, która odbywa się w kilku prostych krokach: uzupełnienie danych osobowych, ustawienie kodu PIN do przeprowadzenia autoryzacji, zatwierdzenie wymaganych zgód, a także wprowadzenie przysługujących ulg. Zachęcamy również do dodania zdjęcia. Jest to opcja, ale w przyszłości może ułatwić podróżowanie. Dane pasażerów w systemie FALA są w pełni chronione, zgodnie z przepisami RODO.

Bezpieczne transakcje w systemie FALA

Wszelkie dane karty płatniczej i rachunku bankowego są zabezpieczone. Podobnie transakcje płatnicze dokonywane przez użytkowników w systemie FALA. Realizowane są one za pośrednictwem operatora płatności certyfikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego, a międzynarodowa norma wydana przez Payment Card Industry Security Standards Council zapewni wysoki i spójny standard w każdej sytuacji podczas przetwarzania danych posiadaczy kart płatniczych (Visa, Mastercard).

Czy karta FALA jest konieczna do podróżowania z systemem?

Karta FALA będzie pełniła funkcję identyfikatora pasażera. Będzie zatem pomocna osobom, które regularnie korzystają z komunikacji miejskiej, kupują bilety okresowe lub korzystają z ulg. Można stosować ją wymiennie z innymi identyfikatorami (nośnikami) w systemie FALA. Ponadto warto pamiętać, że podróżować można też po prostu z własną kartą płatniczą. Ona również może być przypisana na stałe do naszego konta – zamiast karty FALA. W takiej sytuacji do urządzenia kontrolera biletów przykłada się właśnie kartę płatniczą. Docelowo podobną rolę spełni też telefon z aplikacją FALA.

Gdzie możesz złożyć wniosek o kartę FALA?

Wniosek o kartę FALA można złożyć w portalu w zakładce „zgłoszenia”. Tam też będzie można zobaczyć wzór karty, wgrać swoje zdjęcie. Docelowo w portalu użytkownik będzie miał możliwość wyboru sposobu odbioru karty FALA (w Punkcie Obsługi Klienta lub z dostawą pocztową na wskazany adres). Kartę będzie można zamówić również bezpośrednio w Punkcie Obsługi Klienta Systemu FALA. Pierwsza karta będzie wydawana bezpłatnie.

Plakaty i instrukcje dostępne również w autobusach i POK-ach

Pasażerowie podróżujący po Pucku i Władysławowie, poza wiedzą dostępną w Internecie, na stronach systemfala.pl czy innobaltica.pl będą wyposażeni również w informacje skrócone w formie plakatów
i ulotek, dostępnych w przestrzeni publicznej. Warto zaznaczyć, iż będą one również dostępne
w stacjonarnych Punktach Obsługi Klienta (POK-ach) w tych miastach. Punkt taki działa już we Władysławowie przy ul. Hallera 19 (Wieża przy Urzędzie Miejskim). Z kolei w Pucku wystartuje on pod koniec października na dworcu PKP.
Przypomnijmy, system FALA jest w tzw. fazie publicznego rozruchu, a jego oficjalne uruchomienie planowane jest na 15 grudnia tego roku.

Szczegółowy harmonogram uruchomienia oraz aktualne informacje o systemie FALA: www.innobaltica.pl

Skip to content