KOLENY ETAP PUBLICZNYCH TESTÓW FALI:
urządzenia w tramwajach i trolejbusach do dyspozycji pasażerów w Trójmieście
Od 26 stycznia trójmiejscy pasażerowie będą mogli podróżować z Kartą FALA lub kartą płatniczą, korzystając z urządzeń w tramwajach i trolejbusach. Wkrótce do testów dołączą autobusy.
Urządzenia Systemu FALA to falomaty i czytniki kart. Służą one do zakupu biletów elektronicznych zarówno przez osoby posiadające konto w FALI, jak i bez takowego.
FALOMATY – Mniej więcej na środku pojazdu znajdziemy falomat, czyli biletomat Systemu FALA. Wybieramy na ekranie bilety, które chcemy kupić, zatwierdzamy transakcję i płacimy, zbliżając kartę płatniczą lub Kartę FALA do ulokowanego w dolnej części falomatu terminala płatniczego. Cała operacja zapisuje się
w Systemie FALA, a w przypadku kontroli przykładamy jedynie użytą przy zakupie kartę do urządzenia kontrolera – wyjaśnia Radomir Matczak, prezes spółki InnoBaltica.
CZYTNIKI Inny wariant podróży to zakup biletu przez zbliżenie Karty FALA lub karty płatniczej do jednego z czytników, czyli mniejszych urządzeń zainstalowanych przy drzwiach pojazdów. Każdy pasażer korzystający z tej opcji zakupi automatycznie bilet jednoprzejazdowy. Obowiązuje przy tym wyłącznie sygnalizowanie startu podróży (check-in) bez konieczności zgłaszania jej zakończenia (check-out). Przyłożenie Karty FALA lub płatniczej do czytnika jest tożsame z kupnem biletu, co potwierdzi komunikat o rozpoczęciu podróży na ekranie.
Zobacz film: Jak korzystać z falomatów i czytników w komunikacji miejskiej?
Co w przypadku pasażera, który chce skorzystać z czytnika, a przysługuje mu ulga? On również ma możliwość wygodnego korzystania z FALI. Konieczne jest uprzednie założenie indywidualnego konta
w FALI i jego spersonalizowanie, w tym ustawienie odpowiednich zniżek oraz przypisanie karty do tego konta. W tej sytuacji, po przyłożeniu karty system automatycznie naliczy bilet jednoprzejazdowy z właściwą ulgą. Z kolei osoby posiadające bilety okresowe zakupione w Systemie FALA – przez portal lub aplikację – nie muszą rejestrować ani wejścia ani wyjścia z pojazdu.
Zobacz film: Jak przypisać ulgi do swojego konta w Systemie FALA?
AUTOBUSY W KOLEJNYM KROKU Wykonawca systemu, firma Asseco Data Systems, oraz spółka InnoBaltica, wspólnie zaplanowali, iż testowe uruchomienie urządzeń w trójmiejskich pojazdach odbędzie się w dwóch krokach. – Aktualnie udostępniamy usługę w tramwajach i trolejbusach. Uznaliśmy z naszymi partnerami, m.in. organizatorami transportu, że pierwsze dni wymagają aktywnej asysty technicznej w terenie, której nie da się jednocześnie zapewnić całemu trójmiejskiemu taborowi. Dlatego autobusy ZTM Gdańsk oraz ZKM Gdynia, w tym linie sopockie i podmiejskie, zostaną włączone do FALI w kolejnym, nieodległym, kroku – mówi Paweł Kondzielewski, dyrektor projektu w InnoBaltice. Dla mieszkańców Trójmiasta przygotowane są dodatkowe materiały informacyjne na www.systemfala.pl oraz filmy instruktażowe na profilu YouTube. Ponadto wydłużona do trybu całodobowego została Infolinia / Pomoc techniczna Systemu FALA. Informacje o terminie i zasadach włączenia autobusów do Systemu zakomunikujemy wkrótce.