O „wspólnym bilecie” na konwencie samorządowym w Wejherowie

Konwent samorządowy, który co miesiąc odbywa się w Wejherowie, był okazją do zaprezentowania założeń wdrożenia na Pomorzu Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności.

W konwencie samorządowym, który odbywa się cyklicznie (zwykle raz w miesiącu) w Starostwie Powiatowym w Wejherowie, biorą udział przedstawiciele miast i gmin leżących na terenie powiatu wejherowskiego, a także podmiotów zależnych od organów samorządowych. Tym razem jednym z poruszanych tematów były planowane zmiany w systemie opłat za przejazdy środkami transportu publicznego. 

Krzysztof Rudziński, prezes spółki InnoBaltica, zaprezentował założenia PZUM oraz wyjaśnił, na czym będzie polegał nowy system. Podkreślił jednak rolę wejherowskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie. 

– W pewnym sensie Pomorze może się uczyć od MZK Wejherowo, jak przygotowywać i organizować transport publiczny – mówił Rudziński. 

Podkreślił jednak, że system projektowany dla Pomorza, nie będzie kalką rozwiązań wejherowskich, ponieważ musi zintegrować blisko 100 taryf, które aktualnie obowiązują w województwie pomorskim

– Istotą nowego rozwiązania jest fakt, że pasażer nie będzie musiał znać wszystkich tych taryf i nie będzie musiał kupować trzech czy siedmiu biletów, jeśli tyloma różnymi pojazdami będzie chciał pojechać – tłumaczył prezes InnoBaltiki. – On po prostu wsiądzie do pojazdu, wczyta kartę lub inny nośnik identyfikacyjny, który pozwoli systemowi go rozpoznać, a dalej już PZUM sama przeliczy, za ile naliczyć mu bilety.

Spotkanie podczas konwentu 21 maja 2018 roku było kolejnym etapem prowadzonej przez spółkę InnoBaltica kampanii konsultacyjno-informacyjnej w największych miastach Pomorza.

Skip to content