Ostatnia w ramach projektu Interconnect wizyta studyjna miała miejsce w Kłajpedzie na Litwie. 21 maja 2019 r. partnerzy projektu z Niemiec, Polski, Szwecji, Estonii i Litwy spotkali się w siedzibie Klaipedos keleivinis transportas, żeby poznać i przeanalizować rozwiązania zastosowane w transporcie publicznym w tym rejonie Litwy.
Zarząd transportu miejskiego w Kłajpedzie wprowadził na początku tego roku szereg innowacyjnych rozwiązań w komunikacji miejskiej. Transport publiczny w tym mieście przeszedł na system biletowy i system zarządzania estońskiej firmy Ridango.
Firma dostarczyła sprzęt, walidatory i centralny system zarządzania, który umożliwia wykonywanie bardzo wielu czynności związanych z podróżowaniem, rozliczaniem podróży i zarządzaniem taborem w sposób elektroniczny, online.
Podczas wizyty studyjnej jej uczestnicy dowiedzieli się, jak działa to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia pasażerom płacenie za przejazdy za pomocą telefonu komórkowego, kart bankowych, specjalnych kodów oraz oferuje dużo większą różnorodność biletów niż oferowano pasażerom w Kłajpedzie wcześniej.
Była również okazja, żeby przetestować nowy system. Polska grupa reprezentująca Pomorze skorzystała np. z ciekawego rozwiązania, jakim było wcielenie do grupy taboru komunikacji miejskiej specjalnych taksi-busów. Są to samochody mieszczące ok. 10 osób. Pojazdy wyglądem bardziej przypominają samochód niż autobus, ale kursują wg określonego rozkładu i za przejazd nimi płaci się biletami miejskimi.
Uczestnicy mieli także sposobność, aby przyjrzeć się jednemu z węzłów przesiadkowych, gdzie wdrożono pilotażowe rozwiązanie przechowywania rowerów w systemie specjalnych boksów otwieranych i zamykanych aplikacją telefoniczną.
Uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili także punkt obsługi pasażerów oraz mieli okazję, aby przyjrzeć się, jak działa centrum monitoringu komunikacji miejskiej wraz z centrum obsługi zgłoszeń o incydentach i awariach.
Wizyta studyjna w Kłajpedzie była piątą i ostatnią z zaplanowanych w ramach projektu Interconnect. Na zakończenie tego pakietu zadań powstanie szczegółowy raport podsumowujący zebrane doświadczenia oraz analizujący zastosowane w poszczególnych regionach rozwiązania.