Ciekawostki o pociągach

Czy wiecie, z jaką prędkością potrafi pędzić najszybszy pociąg świata i jak się to ma do „naszego” Pendolino? Która trasa kolejowa jest najdłuższa, a która najpiękniejsza? W tym tekście znajdziecie wiele ciekawostek o pociągach pasażerskich. 

W 2017 roku upływa 187 lat od startu pierwszej kolei wprawianej w ruch energią mechaniczną. Jej ojczyzną jest Wielka Brytania. Pierwszy pociąg kursujący wg rozkładu jazdy i ciągnięty przez parowóz wyjechał na tory w 1830 roku na trasę Liverpool – Manchester. 

Pierwsza linia na ternie dzisiejszej Polski wystartowała w 1842 roku między Wrocławiem i Oławą, które wówczas znajdowały się na terytorium Prus. Natomiast pierwszy pociąg na terenie Królestwa Polskiego ruszył w 1845 roku na trasie z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. 

Najszybszy pociąg kursujący aktualnie po Polsce to Pendolino. W drodze z Warszawy do Katowic i Krakowa rozpędza się do 200 km/h. Podczas testów na linii zaczynającej się w Grodzisku Mazowieckim a kończącej się w Zawierciu osiągnął jednak zawrotną prędkość 293 km/h i był to rekord tego typu pociągu. Jednak w praktyce – np. na trasie z Warszawy do Trójmiasta Pendolino nie przekracza 160 km/h. 

Najszybszym pociągiem kołowym na świecie jest TGV. Skrót ten po francusku oznacza pociąg wielkiej prędkości. Pierwszą linię otwarto w 1981 na trasie Paryż-Lyon, a z czasem do istniejącej sieci torów dołączono wiele innych miast. Pociągi TGV na co dzień pędzą 320 km/h, ale ich rekordowa szybkość to aż 574,8 km/h. 

Najdłuższa linia kolejowa na świecie to kolej transsyberyjska. Startuje z Dworca Jarosławskiego w Moskwie, a bieg kończy na dworcu we Władywostoku. Całkowita długość linii wynosi prawie 9300 km i przebiega przez osiem stref czasowych. Jej pokonanie w całości zajmuje ponad 6 dni. W 2016 roku kolej ta obchodziła swoje 100. urodziny. 

Najdłuższa podróż, jaką można by odbyć pociągiem (zakładając, że przesiadalibyśmy się wyłącznie w obrębie dworca w danej lokalizacji, bez dojazdów pośrednich) liczy około 17 tysięcy kilometrów i przebiega przez dwa kontynenty. Zaczynałaby się w Portugalii, a kończyła w Wietnamie i trwałaby w sumie dwa tygodnie. Gdyby wybrać się w taką megapodróż kolejową, za bilety trzeba by zapłacić przynajmniej 2 tysiące dolarów. 

Nieformalnie za najbardziej malowniczą trasę kolejową w Europie, a nawet na świecie uznano West Highland Line w Szkocji. Odcinek o długości 164 mil z Glasgow do Mallaig znalazł się w towarzystwie Kolei Transsyberyjskiej i Silk Road na prestiżowej liście najwspanialszych tras podróżniczych na świecie według wydawnictwa Lonely Planet. W letnich miesiącach linia działa jako Hogwarts Express, jako że zdjęcia z tej właśnie trasy pojawiają się w serii filmów o Harrym Potterze. 

Największym przewoźnikiem świata są Koleje Indyjskie. Rocznie przewożą ponad 7 mld pasażerów. Koleje te to także jeden z największych światowych pracodawców. Zatrudniają ponad 1,6 mln osób.

Skip to content