Kiedy została otwarta pierwsza linia tramwajowa? Do czego służyły tramwaje przed laty? Jaki miały napęd? I co oznaczało słowo tram, od którego wywodzi się dzisiajesza nazwa elektrycznego pojazdu szynowego? W tym materiale znajdziecie wiele ciekawostek o tramwajach.
Pierwsza linia kolejowa określana mianem „tramwaju”, Swansea and Mumbles Railway, została otwarta w 1804 roku w Wielkiej Brytanii i służyła do transportu węgla oraz rudy żelaza. Transport pasażerski został uruchomiony w roku 1807. W tym czasie słowo tram oznaczało wagoniki kopalniane.
Pierwszy tramwaj miejski pojawił się za sprawą inżyniera Johna Stephensona w Nowym Jorku w 1832 roku. Wagoniki były ciągnięte przez konie po szynach zabudowanych w jezdni.
Na terenie obecnej Polski pierwszą linię tramwaju konnego uruchomiono w 1866 roku w Warszawie i służyła do transportu między dworcami kolejowymi. W 1873 powstała pierwsza linia w Gdańsku, w 1877 we Wrocławiu, w 1879 w Szczecinie, w 1880 w Poznaniu oraz w 1882 w Krakowie.
Tramwaje elektryczne po raz pierwszy pojawiły się zaś na ulicach Wrocławia w 1893 roku, następnie w 1894 we Lwowie, w 1895 w Bielsku i Elblągu, w 1896 w Bydgoszczy, Gdańsku i Grudziądzu.
Najstarszą i kursującą nieprzerwanie do dziś linią tramwajową na świecie jest uruchomiona w 1835 roku linia funkcjonująca w Nowym Orleanie. Staruszka ma już więc ponad 180 lat.
Najdłuższą siecią tramwajową na świecie może pochwalić się Melbourne w Australii. Funkcjonuje tam 249 km torowisk. Dla porównania w Warszawie jest ich nieco ponad 130 km.
W trzech miastach na świecie, w tym tylko jednym w Europie kursują tramwaje piętrowe. Do ośrodków, gdzie ten specyficzny typ pojazdów wciąż ma się dobrze należą: Blackpool (Wielka Brytania), Hongkong (specjalny region administracyjny Chin) oraz Aleksandria (Egipt).
Najdłuższym kursującym na świecie tramwajem jest Siemens Combino Supra. To pojazd o długości 54 metrów, który porusza się po Budapeszcie (Węgry).
Nie wszystkie tramwaje jeżdżą po torach o takim samym rozstawie. W Polsce szerokość torów standardowo wynosi na liniach normalnotorowych 1435 mm. W innych krajach stosuje się też rozstawy od 750 do 1524 mm (taki rozstaw funkcjonuje na terenie krajów byłego Związku Radzieckiego).
Na świecie są tylko dwie towarowe linie tramwajowe: w Zurychu i w Dreźnie. Ta druga łączy przedmieścia z fabryką Volkswagena w centrum miasta.
Dziś tramwaje kursują w 14 miastach Polski: Gdańsku, Elblągu, Olsztynie, Grudziądzu, Bydgoszczy, Toruniu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Częstochowie i Krakowie oraz na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.