FALA – taką nazwę będzie nosił pomorski bilet metropolitalny

Pomorski bilet metropolitalny FALA – taką nazwę będzie nosił nowy system, który już w przyszłym roku ujednolici sposoby płacenia za przejazdy transportem publicznym. FALA pokonała 3235 konkurentów – bowiem tyle propozycji zgłoszonych zostało w konkursie. 

Przypomnijmy: 2 stycznia 2019 roku rozpoczął się konkurs na nazwę systemu, który pozwoli na podróżowanie różnymi środkami komunikacji zbiorowej w województwie pomorskim na jednym bilecie. Formularz dla uczestników konkursu znajdował się na stronie www.biletpomorze.pl. Do 16 stycznia zbierane były propozycje. 

Przez dwa tygodnie nadesłano ich 3236. 

Finałową czwórkę – nazwy FALA, JANTAR, STER i MORS – wyłoniła Kapituła konkursu, w skład której weszli prezydenci i burmistrzowie miast Pomorza, naukowcy, przedstawiciele stowarzyszeń i spółek związanych z transportem publicznym oraz reprezentanci mediów. Obradom przewodniczył Ryszard Świlski, marszałek województwa pomorskiego. 

Następnie cztery finałowe nazwy poddane zostały głosowaniu publicznemu, które zamknięte zostało 11 marca o godz. 10.00. FALA pokonała konkurentów przewagą ok. 30 procent głosów. 

Autorką zwycięskiej propozycji jest Anna Wajda. Oto, jak uzasadniła swój wybór: 

Słowo „fala” kojarzy się z naszym regionem i świetnie go charakteryzuje, ma w sobie energię plus przemieszczanie się (a ma to być przecież nazwa pomorskiego biletu). Jest krótkie i łatwe do zapamiętania oraz, co ważne, łatwe do wymówienia przez obcokrajowców, których jest u nas sporo. 

Marszałek Świlski, wręczając nagrody, podkreślał rolę dobrej nazwy w tworzeniu systemu, który będzie odgrywał ogromną rolę w życiu publicznym.

Zwyciężczyni otrzymała nagrodę główną – nowoczesny smartfon (nagrodę oraz kwiaty i dyplom w imieniu Anny Wajdy, która tego dnia nie mogła przyjechać do Urzędu Marszałkowskiego, odebrała Tatiana Cichowska-Bylec – na zdjęciu). 

Nagrodzeni zostali również autorzy pozostałych nazw finałowych – Beata Gluma (za nazwę JANTAR), Magdalena Boniaszczuk-Brzóska (za nazwę STER) oraz Krzysztof Braniecki (za nazwę MORS).

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!

Zanim nazwa nowego systemu pojawi się w przestrzeni publicznej, zajmą się nią graficy, którzy zaprojektują logotyp inspirowany FALĄ. Zostanie on pokazany pod koniec kwietnia.

Skip to content