Komunikacja na Pomorzu w liczbach

Województwo pomorskie to obszar 18 319,34 km kwadratowych zamieszkany przez ponad 2,3 mln osób. Gęstość zaludnienia na tym terenie to 126 os. na km kw. Stolicą województwa jest Gdańsk. Region graniczy z województwami: zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. 

W województwie pomorskim znajduje się Trójmiasto, czyli zespół trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Kolejne trzy miasta: Wejherowo, Rumia i Reda nazywane są Małym Trójmiastem Kaszubskim. 
Aglomeracja gdańska składa się z siedmiu miast – do wymienionych wcześniej zalicza się bowiem również Pruszcz Gdański. Niektórzy urbaniści wliczają do niej ponadto Puck, Tczew i Żukowo. 

Administracyjnie województwo pomorskie podzielone jest na 16 powiatów plus cztery miasta na prawach powiatu. Miasta na prawach powiatu to: Gdańsk Gdynia Sopot Słupsk Miasta, będące siedzibami powiatów: Wejherowo (powiat wejherowski) Kartuzy (powiat kartuski) Starogard Gdański (powiat starogardzki) Tczew (powiat tczewski) Pruszcz Gdański (powiat gdański) Słupsk (powiat słupski) Chojnice (powiat chojnicki) Kwidzyn (powiat kwidzyński) Puck (powiat pucki) Bytów (powiat bytowski) Kościerzyna (powiat kościerski) Lębork (powiat lęborski) Malbork (powiat malborski) Człuchów (powiat człuchowski) Sztum (powiat sztumski) Nowy Dwór Gdański (powiat nowodworski).

Po terenie województwa pomorskiego kursuje łącznie blisko 1100 pojazdów zorganizowanej komunikacji zbiorowej (autobusy, tramwaje, trolejbusy, pociągi elektryczne i szynobusy), a organizatorami transportu jest aż 11 podmiotów i są to miasta: Gdańsk, Gdynia, Chojnice, Kwidzyn, Słupsk, Lębork, Starogard Gdański, Tczew, Wejherowo, Malbork oraz marszałek województwa pomorskiego, który „zawiaduje” pociągami. 
Jak łatwo się domyślić, każdy z organizatorów transportu prowadzi własną politykę cenową dla przewozów środkami komunikacji – stąd różne taryfy biletowe i różne ulgi obowiązujące na poszczególnych trasach. Bowiem poza ulgami ustawowymi (które obowiązują na terenie całego kraju, ale nie w komunikacji miejskiej) poszczególne samorządy wprowadzają własne zniżki na przejazdy, które obowiązują na określonym terenie.

Na terenie województwa pomorskiego wyznaczonych jest ok. 10 tys. przystanków komunikacyjnych. W każdym roku mieszkańcy i turyści wykonują około 350 mln przejazdów środkami komunikacji zbiorowej. To oznacza, że każdego dnia blisko milion osób przemieszcza się autobusami, pociągami, trolejbusami i tramwajami. Najczęściej po Gdańsku. Rocznie sama stolica województwa pomorskiego odnotowuje ponad 170 mln przewozów pasażerów. Ponad połowa z podróżujących korzysta z biletów okresowych.

Skip to content