Konsultacje społeczno-techniczne w Człuchowie

Człuchów – miasto powiatowe w województwie pomorskim położone najdalej od stolicy regionu, Gdańska – było kolejnym przystankiem na mapie naszych konsultacji społeczno-technicznych. O założeniach Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności rozmawialiśmy z przedstawicielami miasta, powiatu oraz z samymi przewoźnikami. 

Nieprzypadkowo, rozpoczynając tekst, wspominamy o tym, że Człuchów jest najbardziej oddalonym od Gdańska miastem powiatowym na Pomorzu. Odległość ta determinuje bowiem problemy transportowe, z jakimi zmagają się mieszkańcy powiatu człuchowskiego

Dotarcie stamtąd do Gdańska czy Gdyni transportem publicznym jest bowiem wyzwaniem dla najwytrwalszych i przeciętnie zajmuje ok. 4 godzin (odległość ok. 140 km). Brak połączeń bezpośrednich, uboga oferta dojazdów do Chojnic, spora odległość dworca PKP od centrum miasta – to tylko niektóre problemy, z którymi zmagają się mieszkańcy Człuchowa. To one decydują o fakcie, że planując podróż Gdańsk – Człuchów czy Człuchów – Gdańsk, prawie wszyscy wybierają samochody osobowe.

Rozmawiając o integracji systemów biletowych, usłyszeliśmy, że na tym terenie niewiele jest do integrowania, choć oczywiście przedstawiciele przewoźników wiążą z planowanym systemem pewne nadzieje. Umieszczenie lokalnych przedsiębiorców (zajmujących się przewozem osób) w ogólnowojewódzkiej bazie (jaką będzie pomorski planer podróży) pozwoli na lepszą promocję oferowanych przez nich usług. 

Spotkanie odbyło się 29 maja 2018 r. w Urzędzie Miejskim w Człuchowie, a wszystkie wnioski zostały zaprotokołowane i zostaną przekazane architektom projektującym Platformę Zintegrowanych Usług Mobilności.

Skip to content