Konsultacje społeczno-techniczne w Tczewie

Spotkaniem w Tczewie spółka InnoBaltica rozpoczęła cykl konsultacji społeczno-technicznych. We wtorkowych rozmowach uczestniczyły osoby zajmujące się na co dzień zawodowo tematyką transportu publicznego, przedstawiciele mieszkańców Tczewa oraz dziennikarze lokalnych i trójmiejskich mediów. 

Tematem konsultacji zaplanowanych na kwiecień, maj i czerwiec 2018 r. we wszystkich powiatowych miastach Pomorza jest utworzenie Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności na terenie województwa pomorskiego. Pozwoli ona pasażerom komunikacji zbiorowej na sprawne poruszanie się pomiędzy różnymi miastami, a przede wszystkim na łatwe i ujednolicone kupowanie biletów na poszczególne środki transportu. 

PZUM ma nie tylko zintegrować systemy sprzedaży biletów wszystkich organizatorów transportu publicznego na Pomorzu, ale także połączyć je z systemami w Szwecji, Niemczech, Danii czy na Litwie. 

Płacenie za przejazdy środkami komunikacji ma być bardzo uproszczone, a równocześnie dawać możliwość optymalizacji kosztów (czyli automatycznie wybierać dla pasażera najtańsze rozwiązanie biletowe). 

Twórcy systemu proponują kilka sposobów płatności – m.in. poprzez kartę płatniczą, specjalną aplikację na smartfon, bilet z kodem QR lub specjalną kartę ultralight będącą rodzajem elektronicznego portfela. 

W przypadku Tczewa wprowadzenie systemu oznaczać będzie wymianę obecnie działającej karty miejskiej na jej nową wersję (lepiej zabezpieczoną). 

Na pytanie dziennikarzy, dlaczego to Tczew został wybrany jako miasto, od którego rozpoczynają się konsultacje nowo powstającej platformy, Krzysztof Rudziński, prezes spółki InnoBaltica odpowiedział: 

– Tczew zawsze był, jest i będzie jednym z najważniejszych węzłów na Pomorzu, gdzie zbiega się wiele szlaków komunikacyjnych. Jest też dobrym przykładem powiązania komunikacji miejskiej z koleją. Macie też duże doświadczenie w zakresie korzystania z biletu elektronicznego – stąd taka decyzja. 

Spotkanie w Tczewie odbyło się 17 kwietnia. W przyszłym tygodniu planowane są kolejne spotkania konsultacyjne – najbliższe 26 kwietnia o godz. 11 w Starogardzie Gdańskim.

Skip to content