O „wspólnym bilecie” w Kwidzynie

Okolice Kwidzyna to teren, gdzie transport publiczny jest bardzo rozproszony – dotyczy to zarówno samego miasta, jak i gmin mieszczących się na obszarze powiatu kwidzyńskiego. Jak szacują przedstawiciele samorządu, około 85 proc. podróży transportem publicznym realizowanych jest tutaj wewnątrz powiatu, a tylko ok. 15 proc. to dalsze wyjazdy – np. w kierunku metropolii trójmiejskiej. 

Kwidzyn był kolejnym miastem, które odwiedziliśmy (26 czerwca 2018) w ramach konsultacji społeczno-technicznych. Prowadzimy je od połowy kwietnia w największych miastach województwa pomorskiego, aby zaszczepić w lokalnych społecznościach ideę systemu zintegrowanych opłat za bilety w transporcie publicznym. 

Podczas spotkań prezentujemy koncepcję przygotowywanej dla Pomorza Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności. Jest to również okazja do zebrania informacji o potencjalnych problemach, jakie mogą pojawić się na danym terenie. 

– Bardzo trudne będzie utrzymanie infrastruktury nowego systemu przy tak rozproszonej komunikacji, jak na terenie powiatu kwidzyńskiego – ostrzegał Piotr Kazimierowski z firmy Kolpio wydającej czasopismo „Transport i Komunikacja”. 

Jolanta Grau, gospodarz miasta w Urzędzie Miejskim w Kwidzynie obawiała się natomiast o koszty Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, jakie będą musiały w związku z jej funkcjonowaniem ponosić samorządy. 

– Dla dużych ośrodków jak Gdańsk czy Gdynia te koszty są może łatwiejsze do udźwignięcia, jednak dla mniejszych miast mogą okazać się bardzo wysokie – mówiła.

Prezes spółki InnoBaltica uspokajał, że koszty eksploatacyjne będą ustalane proporcjonalnie do wielkości poszczególnych ośrodków i z całą pewnością nie powinny przekraczać sum, jakie aktualnie wydawane są przez samorządy na dystrybucję biletów

Pojawiły się również pytania o sposoby wyłapywania w nowym systemie nieuczciwych pasażerów oraz o rozwiązania techniczne planowane na bardzo małych stacjach i przystankach, z których korzysta po kilka osób dziennie. 

Wszystkie pytania i wnioski ze spotkania zostały zaprotokołowane i zostaną przekazane architektom nowego systemu.

Skip to content