Seminarium i podpisanie umów pilotażowych

Podpisaniem umów umożliwiających przeprowadzenie pilotażu na tzw. wspólny bilet rozpoczęło się w czwartek seminarium pn. „Wzorce dla współczesnego transportu publicznego”. Po uroczystym podpisaniu umów, uczestnicy seminarium zapoznali się z raportem przygotowanym w ramach projektu Interconnect. Dotyczył on analizy systemów komunikacyjnych w różnych regionach krajów południowego Bałtyku.


Umowy o przystąpieniu do projektu pilotażowego podpisali w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przedstawiciele Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa i Starogardu Gdańskiego oraz samorządu województwa pomorskiego. 

– Dzisiejsze podpisanie dokumentów jest najlepszym dowodem na to, że tzw. wspólny bilet dla Pomorza z fazy projektów i analiz przechodzi do fazy realizacji – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, otwierając seminarium i inaugurując pilotaż. – Niebawem mieszkańcy naszego regionu doczekają się bardzo nowoczesnego i przyjaznego systemu płatności za bilety komunikacji publicznej. 


– Pilotażowy program ma polegać na uproszczeniu całego procesu zakupu biletów. Ściślej rzecz biorąc, będzie tu już mowa bardziej o wnoszeniu opłat za przejazd i podróż, a nie kupnie tradycyjnego, papierowego biletu – wyjaśnił dziennikarzom Krzysztof Rudziński, prezes spółki InnoBaltica, odpowiedzialnej za opracowanie i wdrożenie tzw. wspólnego biletu na Pomorzu, a także realizującej projekt Interconnect.  


Podpisanie umów, choć bardzo spektakularne z medialnego punktu widzenia, nie było jednak istotą czwartkowego spotkania. Seminarium pod nazwą „Wzorce dla współczesnego transportu publicznego” („Benchmarks for the current public transport system”) to wydarzenie będące owocem półrocznej pracy kilkudziesięciu osób – ekspertów ds. transportu publicznego z krajów położonych w rejonie południowego Bałtyku.


Grupa ludzi, którym na sercu leży ochrona środowiska naturalnego oraz poprawa jakości transportu publicznego, pracuje w ramach międzynarodowego projektu Interconnect. Ich celem jest wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na swobodne podróżowanie pomiędzy naszymi krajami z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej. 


Partnerzy projektu z sześciu krajów przeanalizowali systemy transportowe w następujących lokalizacjach: Rostock w Niemczech, Guldborgsund w Danii, Blekinge w Szwecji, Tallinn/Viiimsi w Estonii, Kłajpeda na Litwie oraz województwo pomorskie w Polsce. Efektem tych analiz i porównań jest raport pod nazwą „Analiza jakości systemów transportu publicznego”, którego skrót  został przedstawiony podczas czwartkowego seminarium (całość raportu do pobrania poniżej). Stał się on przyczynkiem do dyskusji na temat rozwiązań, jakie potencjalnie moga być wdrożone na Pomorzu, ale też w regionach naszych sąsiadów. 

Podczas paneli dyskusyjnych do rozmowy usiedli  najwybitniejsi eksperci ds. transportu publicznego – ludzie, którzy nie tylko naukowo zajmują się tą tematyką, ale są także praktykami, od lat związanymi z organizacją komunikacji.  

Wszyscy uczestnicy otrzymali także do wypełnienia ankiety, napodstawie których przygotowany zostanie specjalny raport.


Zarówno seminarium, jak i pilotaż finansowane są ze środków programu Interreg Południowy Bałtyk, w ramach projektu Interconnect.

Materiały z seminarium znajdziecie poniżej (pdf do pobrania). Więcej na temat pilotażu przeczytacie tutaj.

Skip to content