System FALA wchodzi do gdańskich tramwajów

W tramwajach na terenie Gdańska pasażerowie mogli zauważyć w ostatnich dniach pojawiające się stopniowo nowe elementy. Są to zabezpieczone skrzynki, tzw. holdery, umocowane na słupkach. Na każdej takiej skrzyneczce widnieje naklejka z napisem wyjaśniającym, że są to elementy nowego systemu FALA.

Holder systemu FALA
Nowe urządzenia pojawiły się w gdańskich tramwajach

Tajemnicze urządzenia stanowią technologiczne przygotowanie instalacji tramwajowej do szybkiego montażu kasowników. Do czasu uruchomienia systemu, czyli jeszcze przez kilka miesięcy, pozostaną one zabezpieczone folią i naklejką informacyjną o FALI.

System FALA będzie zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem (jednym z najnowocześniejszych tego typu w Europie), w którym znajdą się m.in. konta pasażerów, informacje o cenach biletów, trasach przejazdów autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, rozkładach jazdy w całym regionie województwa pomorskiego.

System będzie zawierał aplikację, która pozwoli rozliczyć pasażera za przejazdy na danej trasie na podstawie identyfikowania go w różnych środkach komunikacji. Oznacza to, że pasażer po zarejestrowaniu się w systemie, nie będzie musiał kupować biletów u różnych przewoźników. Opłaty za przejazdy odbywać się będą na podstawie potwierdzania jego obecności w poszczególnych środkach komunikacji poprzez „odbijanie się”, czyli checkowanie na specjalnych kasownikach za pomocą telefonu lub karty elektronicznej.

Spółka InnoBaltica, które wdraża ten projekt uzyskała na jego realizację dofinansowanie w kwocie 90 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie ma pokryć koszt nie tylko systemu, ale także 850 urządzeń walidujących na przystankach kolejowych,  5300 urządzeń w pojazdach komunikacji miejskiej (autobusach, trolejbusach i tramwajach), wydania 300 tys. specjalnych kart, zorganizowania ok. 30 punktów obsługi klienta oraz przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnej w całym województwie.

Skip to content