Wizyta studyjna w Karlskronie

Wizyta studyjna w Karlskronie (region Blekinge)

Niespełna pół roku zostało do wprowadzenia nowego systemu płacenia za bilety komunikacyjne w regionie Blekinge w Szwecji. Między innymi z tego powodu partnerzy projektu Interconnect testowali istniejące aktualnie rozwiązania w szwedzkim transporcie publicznym. Da to możliwość porównania ich z planowanymi udogodnieniami, a równocześnie posłuży partnerom projektu do tworzenia własnych rozwiązań w komunikacji.  

Poza podróżami różnymi środkami komunikacji miejskiej w Karskronie i okolicy, uczestnicy wizyty studyjnej spotkali się z przedstawicielami firmy Stena Line. Rozmawiano m.in. o potrzebie zwiększenia udziału tzw. pasażerów pieszych na promach w kursach promowych.  

Obecnie ruch drogą morską jest zdominowany przez pasażerów z samochodami osobowymi oraz zawodowych przewoźników tirowych. Jak podkreślali uczestnicy spotkania, zachętą dla pasażerów pieszych byłyby lepsze połączenia transportem publicznym z baz promowych do centrów miast. To jest zresztą głównym celem prowadzonego projektu Interconnect, w którym poza Polska i Szwecją uczestniczą Niemcy, Dania, Litwa i Estonia.  

Zadaniem uczestników wizyty studyjnej było nie tylko samo podróżowanie autobusami, ale także obserwacja urządzeń końcowych w pojazdach, testowanie automatów biletowych i praktyczne korzystanie z elementów informacji pasażerskiej.  

Specjaliści ds. marketingu transportu publicznego z Blekingetrafiken (organizator transportu w regionie Blekinge) opowiedzieli także o metodach promowania komunikacji zbiorowej, jakie stosowali na różnych etapach wdrażania nowych rozwiązań. Wnioski z każdej wizyty studyjnej są spisywane i zbierane, a we wrześniu zostaną przedstawione podczas seminarium benchmarkowego w Gdańsku.

Skip to content