Co nowego w projekcie Interconnect?

To ja, Twój asystent Interconnect

Zastanawia Cię być może, co kryje się pod tą obco brzmiącą nazwą? Interconnect to międzynarodowy projekt, w ramach którego specjaliści z regionów leżących u wybrzeży południowego Bałtyku pracują nad tym, żeby ułatwić pasażerom poruszanie się transportem publicznym. 

Obecnie podróżowanie komunikacją zbiorową pomiędzy np. Pomorzem a regionem Blekinge w Szwecji czy pomiędzy Kłajpedą na Litwie a Rostockiem w Niemczech nie jest wcale taką prostą sprawą. Wspólnie z europejskimi organizatorami transportu tworzymy więc takie rozwiązania, żeby to podróżowanie ułatwić. Co konkretnie przygotowujemy? 

Planer podróży 

To przydatne narzędzie, które pozwala – jak sama nazwa wskazuje – zaplanować przejazd z punktu A do punktu B. Wpisujemy cel podróży, a aplikacja pokazuje nam różne sposoby, jak możemy w dane miejsce dotrzeć.

Podpowiada, która opcja jest najkrótsza, która najszybsza, a która najwygodniejsza. Dzięki temu przykładowy turysta ze Szwecji, który wysiądzie z promu pasażerskiego w terminalu w Gdyni, otrzyma praktyczną pomoc, jak dotrzeć do celu swojej podróży. Ale to nie wszystko. 

Beacony 

Może się zdarzyć, że nasz turysta jest osobą niedodwidzącą. Dzięki systemowi beaconów, czyli malutkich urządzeń nadających sygnał do naszych telefonów, będzie mógł otrzymać informację głosową na swój telefon o tym, na jakim przystanku się znajduje, jakie pojazdy z niego odjeżdżają i w jakim kierunku zmierzają. Jeśli już wsiądzie do autobusu czy innego pojazdu komunikacji miejskiej, smartfon powie mu, kiedy ma wysiąść, aby dotrzeć do wybranego celu. 

Wsparcie dla przewoźników 

Również organizatorzy transportu i przewoźnicy dostaną swoje narzędzia w ramach projektu Interconnect. Specjalny system informatyczny zgromadzi w jednym miejscu dane o rozkładach jazdy, lokalizacji przystanków, synchronizacji przyjazdów i odjazdów itp. Dzięki zaawansowanym funkcjonalnościom organizatorzy transportu będą mogli on line sprawdzić, czy ich pojazdy kursują punktualnie, czy rozmieszczenie przystanków zapewnia dostęp do komunikacji każdemu mieszkańcowi danego obszaru itp. Pierwsze spółki przewozowe na Pomorzu zaczęły już testy tych funkcjonalności.

Skip to content